تبلیغات
همسنگری 110 - حرکت های بیداری اسلامی و لزوم تبیین عنصر اسلامی بودن آن ها
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

حرکت های بیداری اسلامی و لزوم تبیین عنصر اسلامی بودن آن ها

دوشنبه 19 اردیبهشت 1390 11:46 ق.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

آن چه که این روزها در صدر اخبار رسانه های مطرح جهان قرار گرفته است بحث شروع حرکت های ضد استبدادی و ضد استکباری کشور های اسلامی خاور میانه است . حرکت هایی که به تعبیر مقام معظم رهبری بیداری اسلامی نامگذاری شد . آنچه که در این حرکت ها  به عنوان فصل مشترک و درون مایه ی اصلی مشاهده میگردد و مقام عظمای ولایت نیز در سخنرانی های خویش بر آن تاکید فرموده اند ، ماهیت اسلامی بودن این حرکت هاست . حرکت هایی که معظم له در فرمایشات خود قبل از شروع تحرکات منطقه، با توجه به اوضاع منطقه نوید شروع آن را داده و بر آن تاکید فرموده اند .

اما آنچه که ضرورت پرداختن به تحلیل این حرکت ها را بیشتر میکند همانا  ماهیت اسلامی بودن و از سوی دیگر الگو پذیری این حرکت ها از انقلاب شکوهمند اسلامی و نقش کلیدی قیام مردم ایران در این رخدادهاست .

ابتدا باید دید که چرا ماهیت اسلامی بودن این تحرکات باید بیش از هر موضوعی تبیین گردد و اسلامی بودن حرکت ها چه تفاوتی را در اصل قیام مردم ایجاد میکند ؟   همانطور که میدانیم منطقه ی خاور میانه منطقه ایست که با توجه به وجود منابع گوناگون نفت و گاز و مهم تر از آن موقعیت استراتژیک این منطقه در سراسر جهان و دسترسی آن به سه قاره ی مهم جهان و نیز توسعه جغرافیایی آن در سه قاره ی مهم دنیا از دیر باز توجه کشور های استعمارگر و قدرت های بزرگ دنیا  را به خود جلب نموده است . اهمیت و ارزش منطقه به اندازه ای است که همواره کشوری به عنوان قدرت برتر منطقه شناخته شده است که بتواند سیطره ی سیاسی و نظامی خود را بر منطقه گسترانده و از موقعیت پیش آمده برای نفوذ خود به نحو مطلوب استفاده نماید. در این بین آمریکا به عنوان ابرقدرت جهانی توانسته است همواره نفوذ خود را در این منطقه حفظ نموده و همواره نقش تعیین کننده در معادلات این منطقه بازی کند. حال، هرنوع تحرک و چالش که باعث تغییر موازنه ی قوا در این منطقه گردد قطعا موقعیت را به ضرر آمریکا تغییر خواهد داد و این موازنه ی قوا به نفع هر قدرتی به جز آمریکا خواهد بود.

در این بین، رخداد های کنونی منطقه به نوعی سبب کاهش سیطره ی این استکبار جهانی در منطقه خواهد بود. در نتیجه بدون شک یکی از ابزارهای مورد استفاده از سوی این قدرت مصادره ی این حرکت ها به نفع خود و به نوعی ورود فعال در طرح ریزی این حرکت ها خواهد بود. با کمی دقت میتوان علت ورود و موضع گیری دولت آمریکا در بحث مصر و لشگرکشی به لیبی را در این زمینه دریافت .

اما آنچه واضح و مبرهن است این است که ماهیت اسلامی بودن کشور های درگیر از یکسو و شدت ظلم و ستم حکومت های آن کشور ها و نیز مخالفت دین مبین اسلام با ظلم و تاکید این دین بر ظلم ستیزی قطعا ماهیت این قیام ها را اسلامی خواهد نمود ماهیتی که به دلایل بالا هر کشوری به دنبال مصادره ی آن به نفع خویش میباشد .

از سوی دیگر مطرح شدن انقلاب اسلامی ایران به عنوان تجربه ای موفق در امر مبارزه با استکبار سبب شده تا این انقلاب به عنوان الگویی برای کشور های منطقه و تلاش برای پیاده سازی این نوع نظام در کشور خود از سوی این کشور ها باشد. همچنین، نمیتوان نقش این انقلاب در تقویت روحیه ی استعمار ستیزی و مبارزه با ظالم را نادیده انگاشت.

در نتیجه آنچه که از سایر کشورهای اسلامی در امر کمک به این انقلاب ها و نیز جلوگیری از مصادره ی آنها به نفع سایر قدرت ها انتظار میرود تبیین هرچه بیشتر ماهیت اسلامی بودن این حرکات ها و نیز تلاش در جهت رسانه ای شدن اتفاقات به نفع کشور های درگیر است. در این بین جمهوری اسلامی ایران و به خصوص جامعه ی دانشگاهی نقش اساسی و اصلی را در این امر بازی خواهد کرد.

 به عنوان پیشنهاد در این راستا میتوان اقداماتی همچون تاسیس قرارگاه های بیداری اسلامی در سطح دانشگاه ها و پایگاه های بسیج و بهره گیری از فضای سایبری در جهت تبیین و روشنگری حرکت ها را در دستور کار قرار داد.

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: انقلاب اسلامی ، مقام معظم رهبری ، خاور میانه ، اسلامی بودن ، مصادره ی تحرکات ، ابرقدرت های جهانی ، موازنه ی قوا ، اسلام ، استکبار ستیزی ، تبیین حرکت های اسلامی ، قرارگاه های بیداری اسلامی ، دانشگاه ها ، فضای سایبری ، رسانه ها ،
آخرین ویرایش: - -