تبلیغات
همسنگری 110 - امام تفکر انقلابی داشت
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

امام تفکر انقلابی داشت

چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 10:30 ق.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

 

 آن چه واضح و مبرهن است این است که ادامه ی حیات هر نظام و ساختاری وابسته به تفکری است که به عنوان مبنا و پایه ی آن نظام قرار گرفته است و به دبگر معنا روبنای هر نظامی وابسته و ملازم با تفکر زیربنایی آن است .

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز از آنجا که یک شکل از حکومت است از این قاعده مستثنی نیست که اصلی ترین و مهم ترین تفکر تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ،تفکری بر مبنای اسلام است اما سوال اینجاست که آیا صرف تفکر اسلامی داشتن برای تشکیل و ادامه ی حیات این نظام کافی است؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد در مرحله ی بعدی باید به این سوال پاسخ گفت که مگر انقلاب مشروطه برگرفته از تفکر اسلامی نبود پس چرا در کمتر زمانی بیه انزوا و انحراف کشیده شد؟ همین یک شبهه کافی است تا بگوییم که صرف تفکر اسلامی داشت ن کافی نیست . حال باید دید چه عنصری لازم است تا ادامه حیات این نظام را تضمین کند . به معنای واضح تر چه چیزی در بنیان گذار این نظام بود که باعث تمایز این نظام از سایر نظام ها گردید؟ امام چه داشت که دیگران فاقد آن بودند؟ در واقع عنصر تشکیل دهنده ی تفکر امام چه بود که سایرین فاقد آن بودند ؟

اگر به سیر تاریخی انقلابهای بارپیش زمینه اسلامی در کشورمان نظری بیافکنیم خواهیم دید که نقش علما و روحانیون به عنوان سردمداران و پیش قراولان این این انقلاب ها متفاوت است . به دیگر معنا باید بین نقش علما در شروع و در ادامه ی این انقلاب ها تفاوت قائل شد . به عنوان مثال در انقلابی همچون مشروطه که در بالا به آن اشاره شد، هرچند علما و روحانیون بنام آن دوره باعث ایجاد و شکلگیری چنین انقلانی شدند اما به علت عدم ورود مستقیم ایشان در امر حکومت و به عبارت دیگر تن دادن به حکومت پادشاهی و عدم پیاده سازی کامل تئوری ولایت فقیه در این انقلاب ها ، پس از گذشت مدت زمانی از شکل گیری این انقلاب زمینه های انحراف این انقلاب دیده میشود .

اما نقطه مقابل این انقلاب ، انقلاب اسلامی سال 57 است که در آن امام خمینی (ره)به عنوان بنیانگذار این انقلاب ، نه تنها شخصا زمینه ی فکری این انقلاب را طرح ریزی کردند بلکه در لایه های فکری جامعه این واقعیت را که حکومت اسلامی جز با تئوری ولایت فقیه پیاده نمیشود را القاءنموده و آن را تبدیل به یک باور کردند . از سوی دیگر شخصا در امر حکومت وارد شده و  اداره ی حکومت اسلامی را در دست گرفتند. اما به راستی چه چیزی باعث شد که امام صرفا تماشاچی شکل گیری انقلاب نباشد و سردمدار مبارزه هم باشد ؟  چه چیزی باعث شد که امام در مقابل دو ابرقدرت شرق و غرب بیاستد و از مبارزه نهراسدو تا آخرین نفس در راه اسلامی شدن و استقلال حکومت بکوشد؟ آری این همان چیزی است که امام را از سایرین جدا میسازد آن چیزی نیست جز تفکر انقلابی او .

تفکر انقلابی یعنی باید وارد شد، نترسید و ادامه داد. تفکر انقلابی یعنی عاقلانه تصمیم گرفت ولی در مرحله ی اجرا عاشقانه عمل کرد و به نتیجه هم رسید و این همان است که جمهوری اسلامی ایران را بعد از سی سال هنوز هم پابرجا نگه داشته است به زبان ساده تر ، باید انقلابی بود تا انقلاب را ساخت و استمرار داد.    
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: تفکر انقلابی ، امام خمینی ، نظام اسلامی ، مشروطه ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390 09:35 ب.ظ