تبلیغات
همسنگری 110 - سینما و تلویزیون، ابزاری در خدمت جبهه ی جنگ نرم (1)
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

سینما و تلویزیون، ابزاری در خدمت جبهه ی جنگ نرم (1)

یکشنبه 1 خرداد 1390 02:09 ب.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

بدون شک در دنیای امروز اهمیت رسانه های جمعی برای فرهنگ سازی، ایجاد جریان فرهنگی و نیز حمایت از یک جریان فرهنگی خاص بر هیچ کس پوشیده نیست. رسانه با بهره گیری از روشهای نوین انتقال اطلاعات و نیز هدایت سمت و سوی فکری مخاطبان خود و جهت دهی شیوه ی تفسیر و تاویل رویدادهای فرهنگی روز میتواند در کوتاهترین زمان ممکن نوع نگاه و نگرش ایشان را نسبت به یک مسئله به شدت تغییر داده و آنچه را که خود میخواهد به آنها القا نماید. از سوی دیگرامروزه، نقش رسانه نه تنها در فرهنگ که در سیاست نیز به روشنی دیده میشود. به عنوان مثال نقش رسانه های خارجی همچون BBC و VOA در راهبری و هدایت اغتشاش گران در ایام فتنه 88 و سازماندهی و تفسیر تحرکات آنان در آن دوران بر هیچ کس پوشیده نیست.

اما در این بین و خصوصا در بحث تاثیرگذاری های فرهنگی، قطعا سینما و تلویزیون نقش مهم و موثری را به نسبت سایر رسانه های جمعی بازی میکند. سینما و تلویزیون میتواند در یک فرایند طولانی و برنامه ریزی شده، با هدف قرار دادن نوع نگرش افراد نسبت به مسائل فرهنگی و تغییر غالبهای بومی فرهنگی مردم یک سرزمین و القا و ایجاد نمونه فرهنگی مورد نظر خود به آنان عملا در یک فرایند نرم ایشان را به یک موجود کاملا تحت کنترل و مطیع تبدیل و در مرحله ی بعدی از همین فرد به عنوان پیاده نظام جبهه ی خود تبدیل سازد.

در دنیای امروز ما، سینمای هالیوود توانسته است با استفاده از شیوه های روانشناسانه و هجوم همه جانبه به اعتقادات و فرهنگ دینی برخی کشور ها از جمله کشور عزیزمان ایران تاثیرات مخرب فرهنگی زیادی را در جامعه ی اسلامی – ایرانی ایجاد نموده، و در برخی ادوار نسل جوان و نیروی فعال این کشور را به خدمت بگیرد.

اما جای تاسف اینجاست که گاهی نه تنها رسانه ای بیگانه تاثیر گذاری مخرب فرهنگی خود را به نحو احسن انجام میدهد، بلکه حتی گاهی سینما و تلویزیون داخلی نیز به نوعی ابزار دست بیگانه قرارگرفته و بدون اینکه خود بخواهد نتیجه را به نفع کشور بیگانه تغییر میدهد. در کشور اسلامی ما علیرغم تاکیدات فراوان مقام عظمای ولایت مبنی بر بومی سازی سینما و جلوگیری از انحراف این نهاد مهم، دیده میشود که هنوز هم بعد از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی هنوز هم محتوای فیلم های ارائه شده در فیلم های ما نه تنها ضد فرهنگی که در برخی موارد برخلاف موازین و دستورات اسلامی نیز میباشد. جشنواره ی فیلم فجر امسال در شرایطی که باید بلندگوی انقلاب اسلامی در فضای جنگ نرم باشد، با ارائه ی فیلم های ضعیف و با محتواهای بعضا ضد اسلامی نشان دهد که در سینمای ما نه تنها هیچ نشانی از درون مایه های ناب اسلامی وجود ندارد بلکه از سوی دیگر این نهاد به پایگاهی برای نشر فرهنگ غربی و نیز وسیله ای برای سست نمودن اعتقادات و موازین اسلامی تبدیل گشته است.

در روزهای آینده، به سینما و تلویزیون به عنوان وسیله ای برای انتقال فرهنگ اسلامی- ایرانی با نگاهی دقیق تر خواهیم پرداخت.

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: رسانه های جمعی ، فرهنگ سازی ، مقام معظم رهبری ، سینما ، تلویزیون ، فتنه ی 88 ، هالیوود ، جنگ نرم ، موازین اسلامی ، فرهنگ اسلامی ، فرهنگ ایرانی ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 1 خرداد 1390 02:18 ب.ظ