تبلیغات
همسنگری 110 - سینما و تلویزین، ابزاری در خدمت جبهه ی جنگ نرم (2)
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

سینما و تلویزین، ابزاری در خدمت جبهه ی جنگ نرم (2)

سه شنبه 3 خرداد 1390 10:27 ق.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

 پیش از ورود  به ادامه ی بحث باید گفت که به طور کلی علاوه بر نگاهی که در حوزه ی سینما مبنی بر استفاده ی از صنعت سینما جهت نشر فرهنگ اسلامی وجود دارد، نگاه مخالف دیگری نیز بیان میدارد که اساسا سینما از مظاهر تمدن غربی بوده و به هیچ وجه نمیتوان از آن در جهت اهداف اسلامی استفاده نمود. از دید این دسته نه تنها سینما بلکه تمامی ابزار و وسائل تمدن غربی غیر قابل انطباق با موازین اسلامی بوده و نمیتوان از آن ها استفاده نمود.

اما آنچه که در اینجا مورد پذیرش قرار میگیرد این است که گرچه سینما اصالتا محصولی غربی است اما از آنجا که لزوما فرهنگ خود را با ورود به یک کشور با خود به همراه نمی آورد، در نتیجه به این معنا نیست که قابل انطباق با جامعه ی اسلامی نباشد، پس میتوان سینما را به داخل جامعه آورد و از آن استفاده ی بجا و بهینه نمود.

در بحث قبلی گفتیم که سینما به عنوان یک نهاد بسیار مهم در نهادینه کردن یک فرهنگ میتواند در یک فرایند بسیار نرم و آهسته نوع خاصی از نگرش و فرهنگ را در جامعه نهادینه سازد. در واقع از آنجا که سینما ذهن و روح افراد را تحت هجمه ی خود قرار میدهد، میتواند اثرات فراوانی را بر اشخاص یک جامعه بگذارد.

بی شک، فرهنگ اسلامی- ایرانی دارای مولفه های فرهنگی بسیاری است که به علت عدم به کار گیری صحیح از ابزار مناسب جهت انتقال و بهره برداری از آنها، این مولفه ها بکر و دست نخورده باقی مانده است. به عنوان مثال فرهنگ ایثار و شهادت طلبی که شاید مهم ترین دستاورد فرهنگی جنگ تحمیلی است و میتوان از آن به نحو مطلوب استفاده نمود، امروز برای نسل سوم انقلاب و جنگ تحمیلی که فضای آن روزها را درک نکرده است امری نامانوس و غریب است.

یکی از مهم ترین ابزار هایی که میتوانست این فرهنگ را حتی پس از گذشت سالها از جنگ تحمیلی زنده نگه دارد و به شیوه ای صحیح در نسل جوان گسترش دهد، نهاد سینما و تلویزیون بود. اما سیاست های ناصحیح فرهنگی در این زمینه و ساخت فیلم های با کیفیت بسیار پایین نه تنها اثرات مثبت و قابل توجهی را بر این امر مهم نگذاشته بلکه از چهره ی مقدس جنگ یک افسانه در ذهن نسل سومی ها ایجاد نمود. از سوی دیگر، بر هیچ کس پوشیده نیست که بین جنگ تحمیلی ما و فرهنگ عاشورا یک رابطه ی مستقیم و تنگاتنگ برقرار است و به عبارت دیگر بسیاری از صحنه های جنگ ملهم از صحنه های عاشوراست. اما متاسفانه این رابطه نیز که میتوانست به انتقال فرهنگ ناب دفاع مقدس کمک کند، از سوی مسئولین امر مورد بی توجهی قرار گرفت.

به نظر میرسد که سینما و تلویزیون با توجه به نقش عظیم فرهنگی که برای آن در نظر گرفته شده، میتواند در راستای بهبود و نشر و گسترش این فرهنگ عظیم که به جرات، ضامن بقای روحیه ی جهاد و شهادت طلبی است، نقش مهم و موثری را بازی کند.  
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: سینما ، تلویزیو ، جنگ تحمیلی ، عاشورا ، فرهنگ عاشورا ، فرهنگ غربی ، جهاد ، شهادت طلبی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 3 خرداد 1390 10:50 ق.ظ