تبلیغات
همسنگری 110 - تشکیلات از دیدگاه شهید بهشتی،عصاره تشکیلات اسلامی
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

تشکیلات از دیدگاه شهید بهشتی،عصاره تشکیلات اسلامی

جمعه 6 خرداد 1390 11:06 ب.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

اگر تشکیلات برای ما آنقدر محبوب شد که جانشین خدا و حق شد، این حالت لهو پیدا می کند. کار در تشکیلات باید آهنگ عبادت داشته باشد. تشکل الهی آن است که نیرو های مؤمن به خدا، نیروهای مؤمن به ارزش های عالیه الهی و انسانی بگویند: متشکل می شویم تا در حد توانمان از این ارزش ها دفاع کنیم و صاحبان این ارزش ها در نظر ما محترم و معتبرند. هر کجا که باشد خواه داخل تشکیلات ما باشد، خواه خارج از تشکیلات ما باشد، این تشکیلات الهی می شود.

تشکل حق، تشکلی است که این منطق خود پرستانه و ضد خداپرستی را ندارد، که هر کسی توی این تشکیلات است، آدم خوبی است و هر کسی که در این تشکیلات نیست، آدم خوبی نیست گاهی می بینیم که نیرو ها در هم می لولند و کار زیادی هم انجام نمی دهند. بنا بر این خیلی روشن به این نتیجه می رسیم که ضعف تشکیلاتی وجود دارد. همواره از این یاد می کردیم که ایجاد یک تشکیلات اجتماعی بر پایه اسلام از واجبات اساسی هر انسان معتقد، آگاه و مسلمان است. تشکیلات باید تحقق بخشنده ی نظام امت و امامت باشد. چون نظام ما، نظام امت و امامت است. تشکیلات اسلامی می کوشد تا انسان ها را همسو کند نه این که انسان را قالبی بسازد. تشکل وسیله ای است برای بهتر انجام دادن مسئولیتها و وسیله ای برای خود سازی است.

یکی از واجبات تشکیلات این است که دائماً مراقب باشد تا میکروب ها از بیرون وارد پیکر و عمق تشکیلات نشوند. امتیاز بزرگ اسلام این است که می خواهد که با حفظ آزادی های انسان، انسان ها را بسازد، تشکیلات است که انسان ها در درونش احساس حرکتی خود ساز و آزاد می کنند. کار یک تشکیلات ساختن ناقص ها است نه حذف ناقصها ، تشکیلات باید آن قدر قوی و سازنده باشد تا این ناقص ها را بسازد و این ساختن زمان می برد.

با دشمنان انقلاب نمی شود تعارف کرد. باید برخورد انقلابی داشت اما لازم است که این برخورد انقلابی جلوه گاه نورانیت و نور متعالی و اخلاق عالی اسلامی باشد. در این برخوردها حتی در برخورد های پرتوان انقلابی، مراقب ریزه کاری های اخلاقی باشید و باشیم. اسلام به ما یاد داده است که حتی درباره دشمنان هم دروغ نگوییم، نسبت به دشمنانمان نیز تهمت و افترا نزنیم، فحش ندهیم.

انتظارمان، انتظار قائمیان باشد نه انتظار قائدان نشسته و دست بسته و دست بر روی هم نهاده به امید آینده مجهول، برادر، خواهر، همچنان قائم و قائمی باش. همچنان بایست، ایستاده باش و از پی ننشین.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 6 خرداد 1390 11:28 ب.ظ