تبلیغات
همسنگری 110 - عنصر ولایت یگانه عنصر ضامن اقتدار نظام شیعی
تا زنده ایم سنگر را حفظ خواهیم کرد

عنصر ولایت یگانه عنصر ضامن اقتدار نظام شیعی

سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 11:42 ب.ظ

نویسنده : عباس قدیمی

اساسا  هر نظامی بر اساس اعتقادات و سطح بینش اعتقادی موسس آن نظام پایه ریزی میشود و کلیه قوانین و مقررات و از همه مهمتر نوع نظام حکومتی ایجاد شده در آن سرزمین به نوعی بر اساس  نوع حکومت  پذیرفته شده از سوی آن شخص است. حکومت جمهوری اسلامی ایران که بر اساس اندیشه های ناب امام عظیم الشان پایه ریزی شده است از این قاعده مستثنا بوده و حتی نفوذ اندیشه های امام راحل در آن با غلظت بیشتری احساس میشود .

شاید بتوان گفت آنچه که در تفکر امام بود و در دیگر حکام اسلامی دیده نمیشد یا با نگاهی خوشبینانه با شدت کمتری و مبانی سطحی تری دیده میشد ، اعتقاد راسخ امام (ره) به تئوری ولایت مطلقه ی فقیه و اینکه تنها نوع حکومت پذیرفته شده ، همین نوع حکومت است  میباشد . برای درک بهتر این مسئله بهترین مثال، کشور اشغال شده ی فلسطین است که سالهاست توسط رژیم جعلی ، بی پایه و محوس اسرائیل تحت حمله و تجاوزبوده است، اما از این معرکه هنوز رهایی نیافته است . در این کشور مظلوم شاید مهمترین عامل در عدم توانایی این کشور در رهایی از چالش و تجاوزعدم وجود یک قوه ی مرکزی و مورد پذیرش اعتقادی همه گروه های مبارز است که در نتیجه این تشکل صورت نمیگیرد . در واقع این کشور بر اساس نوع تفکری غالب در بین گروه های مبارز، امکان تبعیت از یک نهاد موثر در راستای جهت دهی مبارزات وجود ندارد . یعنی از یک سوعدم وجود حاکم عادل و عالم به مسائل چالش برانگیز و از سوی دیگر مبتنی بر اعتقادات مردم فلسطین وجود ندارد .

اما در مقابل میتوان کشوری مانند لبنان را در نظر گرفت .  لبنان کشوری است که مانند فلسطین از سوی رژیم نامشروع فوق الذکر مورد تجاوز قرار گرفت و در برهه ای از زمان نیز اشغال شد، اما در ادامه ی مبارزات ،این کشور با افتخار و سربلندی آزاد شده و حتی در تجاوزات بعدی نیز سبب شکست اسرائیل غاصب گشت. به راستی چه چیزی باعث شد که لبنان اینگونه شود؟ 

همانگونه که میدانیم ،لبنان کشوری است که در برخی از مناطق آن مردمی با مذهب شیعه زندگی میکنند. از سوی دیگر در دوران اشغال لبنان بخش جنوبی آن که در واقع محل زندگی شیعیان است درگیر درجنگ بود. از آنجا که در این دوران نیروهای حزب الله لبنان درگیر جنگ بودند ، به راحتی میتوان نقش هدایت و رهبری سید حسن نصرالله که در واقع رهبر این جریان است را در پیشبرد جنگ و رهایی لبنان دریافت. در واقع لبنان با اتکا به نقش ولایی سید حسن نصرالله و از سوی دیگر اعتقاد کامل به رهبری امام خامنه ای به عنوان یگانه ولی جهان اسلام توانست بر دشمن فایق آید .

اما اینکه عنصر رهبری چه تاثیری بر جامعه شیعی دارد که اینگونه سبب درخشش پیروزی های این جامعه میشود بایدگفت که عنصر رهبری در بین شیعیان به عنوان نایب و جانشین امام عصر شناخته میشود و طبعا چنین شخصی در بین شیعیان باید ارزش و احترام بالایی داشته باشد از طرف دیگر رهبری در واقع عنصر امید دهنده به جامعه ی شیع است و به آنها میفهماند که چون حق همواره پیروز است پس پیروزی نهایی با جامعه ی شیعی است.

اما بارزترین و روشن ترین مثال پایبندی به ولایت فقیه، کشور عزیزمان ایران است که در آن به راحتی میتوان نقش رهبری حکیمانه امام راحل در دوران جنگ تحمیلی و رهبری عالمانه امام خامنه ای در دوران فتنه 88 و 18 تیر 78 را دریافت .

رهبری جمهوری اسلامی ایران امروزه نه در ایران که در تمام ملت های آزادی خواه جهان به عنوان یگانه رهبر و ولی امر شناخته میشود.

             اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای  

  
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: امام خمینی ، امام خامنه ای ، انقلاب اسلامی ، لبنان فلسطین ، نظام اسلامی ، حکام اسلامی ، تفکر امام ،
آخرین ویرایش: - -